7 Mart 2014 Cuma

8 Mart Dünya Kadınlar Günü

                           


            Öncelikle Tüm Bayanların Dünya Kadınlar Gününü kutluyorum.
            Bugünün önemini , tarihçesini biraz anlatalım ;
            8 Mart 1857 tarihinde ABD'nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda 129 kadın işçi can verdi. İşçilerin cenaze törenine 10.000'i aşkın kişi katıldı. 26 - 27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka'nın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında (Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı) Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart'ın "Internationaler Frauentag" (International Women's Day - Dünya Kadınlar Günü) olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oybirliğiyle kabul edildi..İlk yıllarda belli bir tarih saptanmamıştı fakat her zaman ilkbaharda anılıyordu. Tarihin 8 Mart olarak saptanışı 1921'de Moskova'da gerçekleştirilen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı'nda (3. Enternasyonal Komünist Partiler Toplantısı) gerçekleşti. Adı da "Dünya Emekçi Kadınlar Günü" olarak belirlendi. Birinci ve İkinci Dünya Savaşı yılları arasında bazı ülkelerde anılması yasaklanan Dünya Kadınlar Günü, 1960'lı yılların sonunda Amerika Birleşik Devletleri'nde de anmaya başlanmasıyla daha güçlü bir şekilde gündeme geldi. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart'ın "Dünya Kadınlar Günü" olarak anılmasını kabul etti. Birleşmiş Milletler'in sitesinde günün tarihine ilişkin bölümde, kutlamanın New York'ta ölen işçilerin anısına yapıldığı yazılmamıştır.
            Türkiye'de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında "Emekçi Kadınlar Günü" olarak kutlanmaya başlandı. 1975 yılında ve onu izleyen yıllarda daha yaygın, ve yığınsal olarak kutlandı, kapalı mekanlardan sokaklara taşındı. "Birleşmiş Milletler Kadınlar On Yılı" programından Türkiye'nin de etkilenmesiyle, 1975 yılında "Türkiye 1975 Kadın Yılı" kongresi yapıldı. 12 Eylül 1980 Askeri Darbesi'nden sonra dört yıl süreyle herhangi bir kutlama yapılmadı. 1984'ten itibaren her yıl çeşitli kadın örgütleri tarafından "Dünya Kadınlar Günü" kutlanmaya devam ediliyor.   (Kaynak : wikipedia )          
 
         Bugün şirkete geldiğimde masam da küçük bir sürpriz vardı . Şirketimiz sağolsun bu sefer sürpriz yapıp bir gün önceden masalarımıza küçük armağınızı bırakmış. O kadar tatlı ki görünce " ay çok şekermiş bu ya " dedim. Küçük bir kavanozda el emeğiyle yapılmış Ayva Reçeli..Reçeli sevmem zaten sevsemde yiyemezdim bu küçük şirin şeyi :) Çalıştığım yer el emeği olan ürünleri tercih ediyor ayrıca destekte de bulunuyor.Daha önce ki senelerde Lösev'e destekleri vardı bu sene nereden geldiği yazmıyor.Önce ki yıllarda karanfil ve gül verildi ayrıca küçük bezler ve daha bir sürü şey. Hafızam pek kuvvetli olmadığı için hatırlayamıyorum.

        Bu özel günde bizi unutmayan Sevgili Vaillant Gruop ' a teşekkürler.
     
       Dipnot : Kadına Şiddete Hayır..!!
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Share