3 Mayıs 2018 Perşembe

İstemsizce diyete başlamak

Evet yaz geliyor diye hepimiz kendimize bir çeki düzen veriyoruz , tartıya çıkınca “aa şoook” dedikten sonra hemen diyete giriyoruz. Spora başlayanlar bir taraftan , yürüyüşe çıkanlar bi taraftan , evde kendi kendine internette ki videolardan spor yapmaya çalışanlar bir taraftan( bakınız : eski ben özellikle zumba yapardım) kısacası forma girmek için elimizden geleni ardımıza koymuyoruz , lakin benim diyet kendiliğinden geldi :D Amacım bu sıralar başlamaktı, ama benim diyetim erkenden benim boğazımı kesti.Şöyle anlatayım ; Evde ki tartımızın pili bitmişti , aklımıza geliyor ama dışarı çıkınca unutup gidiyorduk , bende gittiğim evlerde tartılıyordum , hani farkındayım “kilo aldım , hatta duba gibi oldum “ diyordum ama rakam olarak bilmiyordum..Neyse en son bizim evde 53 çıkmıştım , aradan birkaç ay sonra başka bir evde tartıldım bildiğiniz 55 kiloydum “yok artık canım yemek yedim ya o yüzden bu kadar çıktım” diyordum , hani bunun açıklaması ; kendime toz konduramıyordum :D çünkü hayatımda en fazla gördüğüm kilo 54’dür ama o da çok çok nadirdir bundan birkaç sene önceydi o da bir kere gördüm genelde 51-52 bir tık belki 53 oluyordum, hemen diyete başlıyordum 50’ye kadar düşüyordum sonrada istem dışı mide küçülünce 48’e kadar da düştüğüm rakamlar oluyordu. Neyse o 55’i gördüm ya o zamanda yeni işe başlamıştım sinir stres yoğunluk derken 53 e düşmüştüm. Sonra iş yerindeki yemekleri homini gırtlak yemeye başlayınca en son üç hafta önce tartı da 55.6’yı (hatta belki daha fazladır , öyle tahmin ediyorum 56 falandım ) gördüm ve o günden sonra iş yerinde ki tatlıları kestim.Şöyle düşünün bir günümü ; sabah sandviç yiyordum , öğlen 3 çeşit yemek + tatlı + bazen extra şeyler de oluyordu mesela kızartma türü , börek türü , bazen ayda bir tatlı standı yapıyorlardı falan filan , o kadar yiyorum bide öğleden sonra ister istemez acıkıyorum çubuk kraker veya browni intense var ya onlardan yiyordum , ee bunun akşamı var akşam da üç çeşit yemek ye , çay içerken yanına bir şeyler ye derken benim normalde günlük almam gereken kalori 1500’ken kesin 3000 kalori alıyordum. 

Neyse efendime söyleyeyim , “tatlı iştah açıyor”derlermiş çok doğru ben tatlıyı kestikten sonra bende yavaş yavaş iştahsızlık başladı şu son 10 gündür de bir haber almıştım , o haberi aldıktan sonra ben resmen yemeğin içinde hazine aramaya başladım. Merve bile bizim ofiste anlatıyor “ çok iştahlıydı her şeyi yerdi şimdi doğru düzgün yemiyor “ diyor doğru yani sabah yaptığım sandviç artık yarım oluyor , yemeklerde çorba üç dört kaşık ana yemeklerden üç dört kaşık yiyorum meyve veriyorlar onları da öğleden sonra yiyorum ara öğünleri de kestim en kötü çok acıktım , baktım migrenim tutacak gibi olursa da çubuk kraker yiyorum.
Yani zaten diyete başlayacaktım , iştahımın kesilmesine sevinsem mi üzülsem mi bilemedim. Bir de öyle bir şey ki çok açım ama yiyemiyorum. Bazen iştahlı iştahlı yemeğe başlıyorum sonra bir anda midemin üstüne biri oturuyor gibi tıka basa doymuş oluyorum. Benim amacım,’ yavaş yavaş kısayım öğünleri ki Ramazan’da kolaylık olsun en azından migrenim tutmasın ‘diye düşündüm. Çünkü migrenim fena tutuyor , benim migren de daha çok açlıktan tutuyor mesela birkaç saat bir şey yemezsem , açsam ve saatimi kaçırdıysam tuttu mu tutuyor işte : ( tek baş ağrısıyla kalsa o da iyi mide bulantısı, kusma he tabii Ramazanın ilk günü normal diyeceksiniz ama ne yazık ki benim ilk gün değil bir çok gün migrenim tutuyor ve çoğu zaman zorluyorum kendimi tutmak için , artık sağlığım el verdiğince tutmaya çalışıyorum.Hani evdeyken daha geç kalkıyorsun , uyuyorsun , zaman biraz zor geçiyor ama evdesin uykunu almış oluyorsun.İstersen tekrar yat uyu günü öldürmeye çalışırsın bir şekilde..Mesela burada çalışırken hem ortam havasız , hem sürekli konuşarak iş yapıyorsun , hem de en önemlisi sabah 6’da kalkıyorsun yani ben yiyip yatacağım o da 12 de yatsam sadece 6 saatlik uykuyla bünyem ne derece sağlam kalabilir bilemiyorum. Çünkü hafta sonu hariç sahura kalkamam sadece alarm kurarım ezana yakın , kalkar su içer tekrar yatarım diye düşünüyorum.12 de yesem çok acıkır mıyım ? Hani sahura kalktıktan sonra ben tekrar yatamıyorum , yatsam dönüp duracağım uyumak için ve uyumam neredeyse 1 saatten fazlayı alacağı için çok bölünmüş olacak daha önceden de yaşadığım için biliyorum ama o zamanlar ki mesai saatimle şimdi ki arasında dağlar fark var ve en azından bu kadar uzakta çalışmıyordum. Allah hayırlısını nasip etsin inşallah.

He ben eskiden (eğer biraz kendi kilomu aştıysam) tatil öncesi diyete girerdim , hep bir tatil planım olurdu şu son 3 senedir çok bir plan yapamadık. 2015’de sadece üç günlüğüne Didim’e gitmiştik o da son 1 ay bile değildi netleştirdiğimizde , iki senelik evliyim ilk senemde sadece balayına gitmiştik , geçen sene de Çanakkale'ye. Çanakkale zaten tamamen hızla gelişen bir şey olmuştu , yazın 1 ay çalışıp çıkmıştım ya çıktığım günün akşamına otobüs biletimizi alıp gitmiştik Bu yüzden son üç senedir pek diyetle alakam olmadı ama hiç bu kadar da kilo almıyordum bir evlendiğimde epey zayıflamıştım 47’ye düşmüştüm . Yani bu demek oluyor ki evlendiğimden bu güne neredeyse 8-9 kilo almışım. Aslında ben çok kilolu değildim eskiden , mesela eşim bile der senle ilk tanıştığımızda 47 kiloydun diye valla doğru söylüyor bana ne olduysa 2013’den itibaren oldu Serhat askere gitti bende o zamandan sonra resmen “ diyet” yapmaya başlamış oldum daha önce hiç böyle diyet olaylarına girmezdim belki biraz formumu koruyayım diye cipsten , çekirdekten uzak dururdum o da nefsim körelsin diye yine biraz da olsa yerdim.

Bir de düzenli hayat gerçekten kilo aldırıyor, mesela eşim zaten hep zayıftı ama şu an geç yatıyor geç kalkıyor günde iki öğün anca yiyor kilo vermiş yani kısacası sabah öğlen akşam düzenli bir hayatın olunca kilo alıyorsun. Mesela Serhat doğru söylüyordu 47 kiloydun diye ben bazen sabah kahvaltısı yapmadan öğlen yemek yediğimi hatta akşamları da arkadaşlarla görüşeceksem sadece bir tost, patates kızartması zar zor yiyen bir insandım o da dışarda yemek yemeği pek sevmediğim için en azından adı sanı olan bir yerde yemek yemek var , adı sanı olmayan bir yer de yemek yemek var ki benim bünye çok narindir, su böreğinden zehirlenen biriyim ne diyeyim size :)

Ahh ah gençlik mi desem ne desem Haziranda 7. Yılımız olacak baksanıza :) Gençken daha atik,dinamik oluyor insan . Bir de arkadaş çevresi varsa yemek yemeği bile unutuyordu insan :)

Sağlıklı günler dilerim..

6 yorum:

 1. öncelikle migrenin Allah belasını versin gözlerim yerinden çıkıyyor kusmaya çalışırken, bir rivayet varya hani tüm anneler evlenmeden önce 48 kiloymuş diye :D ben de 48 52 arasında gider gelirim, 52 oldu mu frene basarım; ama bazen insan diyo ki amaaaann 55 olsam ne canımın istediği yemeği yiyemeceksem peh. mesela ben ünlülere acıyorum sağlık için olduğuna inanmıyorum; çoğu kilo almamak için salonlarda neden; çünkü bize dayatılmış bir olgu var ince bacaklar düz karın amaan salla hepsini, aç kalıp mutsuz olacağıma balık etli mutlu olmyı tercih ederim( ay bikini zamanı da geliyor göbek almış başı gidiyır:) )

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Migren için bende aynı düşüncelere sahibim :)
   Hani boy biraz olsa neyse de boyum 1.60. Artık 34 beden pantolonlarım sıkmaya başladı yeni pantolonları 36 aldım ve ben kendimi bilmem 36 beden pantolon aldığımı hep 34 😁bi beden büyüdüm resmen . Aslında yazının başında da belirttiğim gibi istem dışı oldu benim ki , Ramazan öncesinde mideyi biraz küçültmek lazım diye düşündüm çünkü sürekli bir yeme modundayım Ramazan da zorlanacağım biliyorum kendimi .. bende bir ara dedim “amannn can Boğaz’dan gelir . Ye gitsin ne olacak “ diye ama olmuyor ya işte rahat edemiyorum artık batmaya başlamıştı kilo bana eh bi de malum 34 bedenin içinde iyice daralmaya başlamıştım verdiğim 2,5 kilo Bile bayağı rahatlattı 😁 Ünlülerin maalesef hayatları hep böyle hemencik kilo alsınlar , sürekli kilo aldın diye yorumlar yapıyorlar , spor salonlarında geçiriyorlar vaktini ama benim dediğim gibi Ramazan öncesinde biraz mideyi küçültmek için yaptım zaten Ramazan’da kilo veriyorsun . Sadece biraz erken oldu oysa ki ben “ diyete başlıcam bugünde şunu yiyeyim bunu yiyeyim “ diye homini gırtlak götürecektim ama işte bir şeye canın sıkılıyorsa aniden bile iştahın kesiliyor 😁

   Sil
 2. Ben de diyete başlasam çok iyi olur. Bana göre 56 kilo oldukça mükemmel. O kiloya ulaşabilsem diye uğraşıyorum şuan. Ama bir yandan fastfood tüketmeye devam ediyorum. Motive olmaya ihtiyacım var sanırım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ya sorma benim de iştahım kesilmese zor başlardım , diyete başlamak önemli bir karar 🤔ama kilo verdiğini görünce de mutlu oluyorsun hafiflediğini hissediyorsun , zaten diyet yapacaksak kendimiz için yapmalıyız başkaları için değil ☺️ Umarım kendini motive edecek birşeyler bulursun ☺️

   Sil

Share