25 Ocak 2018 Perşembe

Kitap Yorumu : Böğürtlen Kışı / Sarah Jio

Kalbinizin derinliklerine işlenen acıyı, tek kelimeyle nasıl dile getirirsiniz?
“Canım Daniel’ım,


Kaybolduğun gün dünyam sona erdi, canım oğlum. Seni her kim alıp götürdüyse, seninle birlikte kalbimi, hayatımı da çaldı. Ben senin gülümsediğini görmek, kahkahalarını duymak, mutluluğunu paylaşmak için yaşıyordum…”

Vera Ray 1933 yılının o karlı mayıs akşamında üç yaşındaki oğlu Daniel’ı son kez öptüğünü bilmiyordur. Her ne kadar oğlunu yalnız bırakma düşüncesinden nefret etse de hayatlarını devam ettirmek için çalışmak zorundadır. Tek avuntusu, gün ağardığında küçücük oğluna sarılacak olmasıdır. Ancak Vera geri döndüğünde karşılaştığı manzara, Daniel’ın boş yatağıdır. Bir de karlar içine gömülmüş olan oyuncak ayısı…

Seksen sene sonra Seattle yine mayıs ayında karlar altındadır. Köklü bir gazetede muhabir olan Claire Aldridge, bu doğaüstü olayı haber yapacaktır. Araştırmalarına devam eden Claire, küçük çocuğun bu zamana kadar sonuçlanmamış kaçırılma davasıyla karşılaşır. Evlat kaybetmenin ne demek olduğunu çok iyi bilen Claire, bu olayı çözmeye karar verir. Ancak çözdüğü her düğümün, onu Vera’yla olan bağlantısına yaklaştırdığından habersizdir…

Böğürtlen Kışı aşkı, umudu ve umutsuzluğu derinden anlatan muhteşem bir kitap. Bu öyküyü yüreklerinizden kolay kolay silip atamayacaksınız.


Yorumum :

Öncelikle Sarah Jio'nun kitaplarına gerçekten hayran kaldım diyebilirim , geç fark ettim ama iyi ki de fark etmişim diyorum , o kadar güzel romanlar yazıyor ki hani sabahtan akşama kadar kitabı okuyayım bitireyim istiyorsunuz öyle akıcı , öyle sürükleyici.

Bu kitap benim en sevdiklerimin arasına girdi , girmekle kalmayıp zirveyi zorluyor diyebilirim 😊 İnanılmaz çok beğendim , bir de kitabın önsözüne bakın as bayrakları as yani , gerçekten Türk'lüğümüz her yerde..

Roman'da Vera Ray'in yaşadığı acıları , oğlunu kaybettikten sonra bir annenin evladı için neleri göze aldığını , üzerinden 88 sene geçtikten sonra yine bir Mayıs ayında kar yağması , bunun üzerine bir gazetenin muhabirliğini yapan Claire 'nın eski bir davanın düğümünü çözmeye çalışması ve sonunun sürpriz olması kısacası ikinci bir defa daha okutacak derecede bir roman. Ben sonunu az çok tahmin ettim ama yine de "acabalarım" vardı tahminim doğru çıkınca o kadar sevindim ki çocuk gibiydim sanki gerçek olan bir olaya sevinmiş gibiydim.

Kesinlikle okunması gereken bir kitap , tavsiye ediyorum.

Saygılar..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Share